Zmiany w prawie budowlanym – już wkrótce

Zmiany w prawie budowlanym – Już wkrótce!
Polskie prawo to wiele udogodnień dla inwestorów. Specjaliści zwracają jednak uwagę także na niebezpieczeństwa.

Zbyteczne pozwolenia – Zmiany w prawie budowlanym 2023

Nowa ustawa oznacza wiele udogodnień dla inwestorów pomocnych w rozpoczęciu budowy domu. Jednak eksperci zauważają też zagrożenia.

Budownictwo tylko czeka na nowe przepisy.

W kwietniu ruszają zmiany, które przyniosą małą rewolucję w budownictwie. Przygotowany projekt nowelizacji prawa budowlanego ma dać inwestorom niespotykaną dotąd swobodę. Na początek warto wspomnieć, że nowelizacja likwiduje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Bez pozwoleń będą nie tylko domy o wysokości do 70 metrów

Na podstawie zgłoszenia będzie można wybudować nie tylko 70-metrowy dom. Już wkrótce dotyczyć to będzie wszystkich domów jednorodzinnych. Budynek nie może mieć jednak więcej niż dwie kondygnacje i musi być przeznaczony na własne cele mieszkalne. W tym ostatnim punkcie musimy złożyć specjalne oświadczenie. Uwaga: za potwierdzanie nieprawdy grozi odpowiedzialność karna.

Należy pamiętać, że nie wszystkie dokumenty związane z procedurą budowlaną zostały wyeliminowane. Ciągle obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy. Konieczne jest złożenie projektu budowlanego.

Zbędne jest również pozwolenie na użytkowanie

zmiany w prawie budowlanym

 

Zlikwidowany zostanie również wymóg uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zastąpi go oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu budowy. To istotne, bo według poprzednich przepisów za użytkowanie budynku bez pozwolenia groziła kara, którą organ mógł nałożyć nawet wielokrotnie.

Natomiast od kwietnia inwestor ma obowiązek zawiadomić urząd o przystąpieniu do użytkowania w ciągu 14 dni, przy czym może to zrobić drogą elektroniczną. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara administracyjna.

Wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie na starych zasadach pozostaje w mocy, jeśli wystąpi o nią właściciel (mimo braku ustawowego obowiązku) oraz jeśli budynek zostanie oddany do użytku jeszcze przed zakończeniem wszystkich prac budowlanych.

 

Dziennik budowy w wersji elektronicznej

Już od stycznia można prowadzić elektroniczną wersję dziennika budowy, logując się poprzez stronę internetową Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Za udostępnienie Elektronicznego Dziennika Budowy będzie odpowiedzialny inwestor, ale stały dostęp do aplikacji będzie miał również kierownik budowy.

Dzienniki budowy w wersji papierowej zachowają ważność do maja 2026 roku. Później obowiązującym standardem stanie się cyfrowy dziennik budowy.

Prościej, ale drożej? – Zmiany w prawie budowlanym 2023

Nowa ustawa oznacza wiele udogodnień dla inwestorów. Specjaliści zauważają jednak również zagrożenia. Mało czytelna w nowych przepisach jest kwestia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia budowy, co zapewne będzie skutkowało wieloma pozwami w najbliższych latach. Trzeba się też spodziewać wzrostu stawek dla kierowników budowy, gdyż nowe przepisy znacznie zwiększają ich odpowiedzialność.

Jakie jeszcze zmiany przyniesie nowelizacja prawa budowlanego

Zbliżająca się nowelizacja prawa budowlanego wprowadza również inne przepisy:

 

Wszystko wskazuje na to, że przepisy wejdą w życie w kwietniu, jednak dokładna data nie jest jeszcze znana, ponieważ proces legislacyjny nie został zakończony.

 

Źródło: https://pomorska.pl/wielka-zmiana-w-prawie-budowlanym-juz-niebawem-niepotrzebne-pozwolenia/ar/c9-17371631

 

 

Budowa domów pod klucz, czytaj również budowa domu krok po kroku

 

KALKULATOR BUDOWY DOMU

Zapraszamy na nasze budowy lub do naszych realizacji.

Zapraszamy również do naszej firmy: RENTIRO Wynajem sprzętu budowlanego i usługi koparko-ładowarką | PUR-CONCEPT Izolacje natryskowe pianką PUR oraz DUOTHERM Projekty i wykonawstwo instalacji wewnętrznych

Nie ma tagów w tym miejscu

[powrót]