Budowa domu jak rozpocząć?

Budowa domu jak rozpocząć?

Przed budową domu należy dopełnić szereg formalności i zaplanować skrupulatnie całe przedsięwzięcie. Budowa domu – Jak rozpocząć?

W tym artykule odpowiemy na często zadawane pytanie – Jak zacząć budowę domu?

budowa domuBudowa domu jak rozpocząć?

Jakie formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu – Budowa domu jak rozpocząć?

Budowa domu. Przed rozpoczęciem należy dowiedzieć się, czy na daną budowę domu potrzebne jest pozwolenie, czy tylko zgłoszenie budowy domu. Uzyskanie pozwolenia na budowę, wymaga złożenia w Urzędzie Miasta lub Gminy odpowiedniego wniosku. Dokumentacji budowlanej, takiej jak projekt budowlany, specyfikacja techniczna, mapy geodezyjne i inne.

Dlatego dopiero po uzyskaniu pozwolenia budowa domu może się rozpocząć, należy przystąpić do wykonania prac budowlanych. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych kroków, które należy podjąć w trakcie budowy:

  • Po pierwsze przygotowanie terenu pod budowę domu, w tym wyburzenie istniejących budynków, jeśli jest to konieczne.
  • Po drugie zaczynamy od fundamentów, czyli elementów konstrukcyjnych, które stanowią podstawę całej budowli. Budowa domu rozpoczyna się już od etapu planowania, również planowania izolacji fundamentów.
  • Następnie montaż ścian zewnętrznych domu, dach oraz stropów.
  • Później przystępujemy do wykonania instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej.
  • Prace wykończeniowe, takie jak malowanie, kładzenie podłóg, montaż drzwi i okien.

BUDOWA DOMU KROK PO KROKU

Jest kilka ważnych kroków, które należy podjąć, aby budowa domu mogła się rozpocząć. Przede wszystkim należy zapewnić prawidłowe i legalne wykonanie projektu. Poza uzyskaniem zezwoleń na przyłączenia do sieci energetycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, warto również zwrócić uwagę na kilka innych aspektów.

Budowa domu — oto kilka przykładów:

  • W przypadku większych projektów budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę od właściwych organów administracyjnych.
  • Warto również upewnić się przed budową domu, że wybór materiałów budowlanych jest zgodny z normami i przepisami, aby uniknąć problemów z jakością lub bezpieczeństwem.
  • Dbamy o to, aby osoby obsługujące maszyny i urządzenia mają odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.
  • Zapewniamy bezpieczeństwa na terenie budowy, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń i przestrzeganie zasad BHP.

Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości lub pytań, warto skonsultować się z ekspertami od budowy domów. Doradcy budowlani POLDOM, pomogą Ci w wyborze architekta.

Budowa domu z POLDOM obejmuje następujące kroki:

  1. Zakup projektu — polecimy pracownię architektoniczną. Wybierasz projekt domu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Możesz wybierać spośród gotowych projektów dostępnych na stronie POLDOM lub skorzystać z opcji wykonania projektu indywidualnego przez pracownię architektoniczną.
  2. Adaptacja projektu. Po zakupie projektu może być konieczne dostosowanie go do warunków działki i indywidualnych preferencji. Może to obejmować dostosowanie rozwiązań architektonicznych, zmianę układu pomieszczeń lub dodanie dodatkowych elementów.
  3. Budowa domu na etapie stanu surowego otwartego. Rozpoczyna się budowa domu od wykonania fundamentów, wzniesienia ścian zewnętrznych oraz stropu nad parterem. W tym etapie powstaje konstrukcja zewnętrzna budynku.
  4. Budowa domu na etapie stanu surowego zamkniętego. Po zbudowaniu konstrukcji zewnętrznej przechodzi się do zamknięcia budynku. Montuje się dach, okna, drzwi zewnętrzne, aby zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.
  5. Pokrycie dachu. Montuje się odpowiednie pokrycie dachowe, które zapewni szczelność i izolację termiczną budynku.
  6. Stan deweloperski. W tym etapie prace koncentrują się na wykończeniu wnętrza domu. Na przykład takich jak instalacje elektryczne, hydrauliczne, grzewcze, wylewki, tynki, a także wykańczanie posadzek, ścian i sufitów. Stan deweloperski może obejmować również wykonanie elewacji zewnętrznej i wykończenia budynku.

W trakcie budowy domu z POLDOM firma pełni rolę głównego wykonawcy, co oznacza, że odpowiada za prowadzenie prac budowlanych i koordynację różnych etapów. Możesz również skorzystać z dodatkowych usług, takich jak budowa garażu wolnostojącego, altany czy grille, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń na działce.

BUDOWA DOMU JEDNORODZINNEGO 

budowa domuPlanowanie Budowy domu

Planowanie — przed budową domu. Dobrze zaznaczone granice budynku są kluczowe, aby uniknąć pomyłek i problemów w późniejszych etapach budowy. Zmiana wymiarów domu w stosunku do projektu może prowadzić do niezgodności z wymaganiami. To może skutkować koniecznością składania dodatkowej dokumentacji w urzędzie i utrudnieniami w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Fundamenty a budowa domu. Właściwe wykonanie fundamentów domu jest niezwykle istotne dla trwałości budynku. Niewłaściwie zaprojektowanie lub wykonanie fundamentów może prowadzić do niewystarczającej nośności, co z kolei może powodować pęknięcia w konstrukcji nadziemnej. Jeśli dom jest budowany z gotowych elementów, np. z wykorzystaniem prefabrykowanych płyt fundamentowych, wykonanie ich jest szybkie i zgodne ze standardami budowlanymi.

Izolacje a budowa domu. Podczas budowy należy również pamiętać o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i ścian. Ważne jest dokładne rozplanowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej na etapie surowym otwartym oraz zapewnienie poprawnej termoizolacji ścian i podłóg. Murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych powinno być precyzyjne, a wysokość kondygnacji zgodna z projektem.

Wykonanie solidnej więźby dachowej z wysokiej jakości materiałów, w tym gotowych elementów, jest istotne dla trwałości i funkcjonalności dachu. Dach powinien być pokryty odpowiednimi warstwami i odpowiednio zaizolowany. Ponadto należy zadbać o prawidłową wentylację, aby uniknąć wilgoci i ewentualnych uszkodzeń w przyszłości.

 

Budowa domu jak rozpocząć

Białołęka dom jednorodzinny z dwoma kondygnacjami oraz basenem wewnętrznym, ponadto dwustanowiskowym garażem

budowa domuJakie formalności trzeba dopełnić przy budowie domu?

Przed rozpoczęciem budowy domu konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie gminy lub miasta.

Oto lista dokumentów, które mogą być wymagane:

  1. Projekt budowlany. Projekt domu, sporządzony przez architekta lub firmę projektową, będzie potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę lub przy zgłoszeniu budowy.
  2. Budowa a pozwolenie. Jeśli do inwestycji potrzebne jest pozwolenie na budowę, musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę do starosty powiatowego. Do wniosku dołącz projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, warunki techniczne dostawy mediów (woda, prąd, gaz, kanalizacja). A także decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, mapę sytuacyjno-wysokościową. Dodatkowo dokumentację dodatkową wynikającą z planu miejscowego zagospodarowania terenu (MPZP) oraz plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe dokumenty związane z lokalnymi przepisami.
  3. Zgłoszenie robót budowlanych. Jeśli pozwolenie na budowę nie jest wymagane, musisz złożyć zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenia. W takim przypadku również musisz przedstawić projekt budowlany. A także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, warunki techniczne dostawy mediów i odprowadzania ścieków. Jak również inne dokumenty wymagane przez lokalne przepisy.
  4. Dokumenty dotyczące własności nieruchomości-Przedstaw akt własności i inne dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będzie budowany dom.
  5. Mapa sytuacyjno-wysokościowa. Mapa przedstawiająca położenie działki wraz z jej otoczeniem oraz wysokość terenu.
  6. Dziennik budowy. Podczas budowy domu konieczne jest prowadzenie dziennika budowy, w którym rejestrowane są prace i postępy budowy domu.

Pamiętaj, że wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów i wymogów. Przed rozpoczęciem budowy domu zawsze warto skonsultować się z odpowiednim urzędem. Należy uzyskać szczegółowe informacje na temat dokumentacji i procedur, jakiej wymaga budowa domu.

budowa domuBudowa domu — Zakończenie

Po zakończeniu budowy domu przechodzi się do prac wykończeniowych i aranżacji wnętrza. Oto niektóre z głównych prac wykończeniowych, które dodatkowo wykonujemy:

Montaż urządzeń grzewczych w nowo wybudowanym domu powinien być dobrze przemyślany. Dlatego, jeśli planujesz korzystać z kominka, pieca lub innych urządzeń grzewczych, należy je zamontować zgodnie z wymaganiami i zaleceniami producenta. Dodatkowo należy zainstalować grzejniki i inne elementy systemu grzewczego.
Ponadto instalacja lamp i gniazdek elektrycznych po wybudowaniu domu. Wykonuje się montaż oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach domu zgodnie z planem instalacji elektrycznej.
Wykonanie ścian działowych w wybudowanym domu. Jeśli wewnątrz domu planujesz różne pomieszczenia, takie jak sypialnie, łazienki czy garderoby, konieczne może być wykonanie ścian działowych, które podzielą przestrzeń na odpowiednie strefy.

  • Wykończenie ścian w surowym stanie budowanego domu. Prace wykończeniowe ścian obejmują nakładanie tynków i gładzi gipsowej, a następnie malowanie ścian lub kładzenie tapet, zgodnie z preferencjami estetycznymi.
  • Ułożenie podłóg w stanie surowym wybudowanego przez nas domu. Montuje się podłogi w poszczególnych pomieszczeniach. Może to obejmować ułożenie paneli, parkietu, wykładzin dywanowych lub płytek ceramicznych.
  • Biały montaż w łazience. W łazience wykonuje się biały montaż, czyli instalację sanitariatów (umywalki, toalety, bidety, wanny lub prysznice) oraz armatury łazienkowej.
  • Wykończenie kuchni i łazienki domu. W tych pomieszczeniach wykonuje się montaż mebli kuchennych, blatów, urządzeń AGD oraz armatury kuchennej. W łazience można zamontować szafki, lustra, prysznice, kabiny itp.
  • Inne prace wykończeniowe w wybudowanym domu. Mogą to być np. montaż drzwi wewnętrznych, zamontowanie schodów, wykończenie schodów poddasza, wykonanie zabudowy wnęk i regałów, a także malowanie lub tapetowanie innych pomieszczeń.

BUDOWA DOMU — JAK ROZPOCZĄĆ

budowa domuPrace wykończeniowe i aranżacja wnętrza

Prace wykończeniowe i aranżacja wnętrza to proces, który ma na celu doprowadzenie pomieszczenia do stanu gotowego do użytku. Poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i dekoracji możemy osiągnąć odpowiedni efekt. Budowa domu przez POLDOM odbywa się kompleksowo, obejmuje wszelkie prace wykończeniowe.

Aby osiągnąć sukces w procesie aranżacji wnętrza, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • Pierwszym krokiem jest określenie stylu, który chcemy osiągnąć w domu. Czy ma to być klasyczne, nowoczesne czy może rustykalne wnętrze domu? Wybór stylu pomoże nam w doborze odpowiednich materiałów, kolorów i dodatków.
  • Następnie, warto zwrócić uwagę na kolorystykę pomieszczenia. Dobrze dobrane kolory mogą wpłynąć na nasze samopoczucie i nastrój w domu. Jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie, natomiast ciemne odcienie dodadzą mu elegancji.
  • Ważnym elementem są również dodatki i akcesoria. Odpowiednia ilość poduszek, firan i obrazów może zmienić charakter pomieszczenia w zauważalny sposób.
  • Nie zapominajmy również o oświetleniu. Odpowiednio dobrane lampy i kinkiety będą nie tylko pełnić funkcję praktyczną, ale również wpłyną na klimat pomieszczenia.

Pamiętajmy, że aranżacja wnętrza domu to proces, który powinien przede wszystkim odpowiadać nam samym i naszym potrzebom.

Budowa domu korzyści, etapy i ogólne standardy

KALKULATOR BUDOWY DOMU

Zapraszamy na nasze budowy lub do naszych realizacji.

Zapraszamy również do naszej firmy: RENTIRO Wynajem sprzętu budowlanego i usługi koparko-ładowarką | PUR-CONCEPT Izolacje natryskowe pianką PUR oraz DUOTHERM Projekty i wykonawstwo instalacji wewnętrznych

 


KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ
DOKŁADNĄ MAPĘ
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI tel. 663 544 882
e-mail: biuro@poldom.eu
ZNAJDŹ NAS ul. św. Jacka Odrowąża 15,
03-310 Warszawa

    WYŚLIJ NAM WIADOMOŚĆ

    Dodaj plik

    (Max. wielkość pliku 5MB)
    Akcepuję politykę prywatności